Bieganie dla początkujących: Dlaczego powinieneś spróbować i jak zacząćBądźmy szczerzy, większość z nas siedzi przy biurkach przez cały dzień. Nie chodzimy wystarczająco dużo, nasza postawa prawdopodobnie nie jest tak wspaniała, a rozciąganie jest czymś, na co zazwyczaj nie znajdujemy czasu. Nie powinno więc dziwić, że tak wiele osób cierpi na bóle pleców, kolan i inne problemy związane z siedzącym trybem życia. Stajemy się silniejsi, gdy stawiamy przed naszym ciałem wyzwania i zmuszamy je do reagowania na konkretne bodźce. Bieganie jest doskonałą formą aktywności, która wzmacnia serce i płuca, a jednocześnie pozwala zachować szczupłą i zgrabną sylwetkę; nie szkodzi, że w spodniach do biegania wyglądasz niezwykle seksownie! Ale zanim wyruszysz na otwartą przestrzeń z niczym innym, jak tylko drzewami, aby dotrzymać ci towarzystwa, oto kilka powodów, dla których powinieneś zacząć biegać dla początkujących, jeśli jeszcze nie próbowałeś, wraz z poradami, jak zacząć.

Bieganie dla początkujących

Bieganie jest jednym z najlepszych ćwiczeń, które możesz wykonać, aby uzyskać kształt i pozostać sprawnym, szczególnie jeśli jesteś początkującym. Bieganie może spalić do 9 kalorii na minutę, co jest równoważne z kaloriami, które możesz spalić podczas podnoszenia ciężarów. Nie tylko pomoże Ci schudnąć, ale także zwiększy Twój metabolizm, co może pomóc Ci schudnąć nawet wtedy, gdy nie ćwiczysz. Po prostu dodając trochę biegania do swojej rutyny fitness, możesz osiągnąć wiele. Zyskasz silniejsze mięśnie w nogach, dolnej części pleców i rdzeniu. Zwiększysz również mobilność i elastyczność stawów, co pomoże Ci zapobiec bólom i urazom podczas wykonywania innych rodzajów ćwiczeń, takich jak podnoszenie ciężarów.

Bieganie pomaga twojemu zdrowiu psychicznemu, jak również fizycznemu. Uwalnia endorfiny, które są substancją chemiczną poprawiającą nastrój, dzięki której czujesz się szczęśliwy. Może to być również świetny sposób na oczyszczenie głowy i skupienie myśli. Bieganie to także świetny środek odstresowujący. Dźwięk twojego oddechu, rytm twoich stóp i fakt, że nie możesz zbyt wiele myśleć podczas biegu, mogą pomóc złagodzić twój stres.

Uczucie zmęczenia przez cały czas może być zarówno fizycznie, jak i psychicznie wyczerpujące, ale bieganie może pomóc zwalczyć zmęczenie i dodać Ci energii. Regularne bieganie może poprawić Twój sen. Będziesz zasypiać szybciej, spać spokojniej i obudzisz się bardziej wypoczęty. Możesz również wykorzystać bieganie, aby uzyskać składniki odżywcze, których potrzebujesz, aby pozostać zdrowym. Twój organizm potrzebuje witamin i minerałów, aby pozostać zdrowym, ale wiele osób nie otrzymuje wystarczającej ilości tych składników odżywczych.

Cardio Fitness

Jednym z najważniejszych powodów, aby zacząć biegać, jest to, że jest uważany za świetną formę cardio. Bieganie zwiększa tętno i sprawia, że Twoje ciało zużywa dodatkowy tlen. Jest to świetne dla Twojego zdrowia, ponieważ utrzymuje Twoje serce i płuca zdrowe, upewniając się, że możesz żyć długo i szczęśliwie. Udowodniono, że regularne ćwiczenia aerobowe zmniejszają ryzyko chorób serca i udaru, a także obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Może również pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2 i poprawić nastrój u osób z depresją.

Dlaczego powinieneś biegać

Wymieniliśmy kilka najważniejszych powodów, dla których powinieneś spróbować biegania jako części swojej regularnej rutyny fitness. Bieganie ma korzyści dla ludzi na każdym poziomie sprawności, niezależnie od tego, czy są to początkujący biegacze, czy doświadczeni weterani.

Elastyczność - Bieganie pomaga poprawić ogólną elastyczność, ponieważ rozciągasz mięśnie i stawy. Podczas biegania zwiększa się przepływ krwi do mięśni i ścięgien, co może pomóc w poprawie elastyczności.

Utrata wagi - Bieganie może pomóc Ci schudnąć, zwłaszcza jeśli połączysz je z innymi zdrowymi nawykami żywieniowymi i odpowiednią rutyną fitness. Jeśli próbujesz schudnąć i obecnie nie uwzględniasz jakiejś formy ćwiczeń w swojej rutynie, bieganie może być świetnym sposobem, aby zacząć.

Wytrzymałość - Jedną z najbardziej oczywistych korzyści płynących z biegania jest to, że zwiększy ono Twoją wytrzymałość. Czy chcesz uruchomić 5K lub po prostu być w stanie iść na długi spacer z rodziną, bieganie będzie Cię tam.

Jak zacząć

Istnieje wiele różnych sposobów, aby podejść do swojego pierwszego biegu. Niektórzy biegacze lubią łagodzić to poprzez zastosowanie podejścia walk-run, podczas gdy inni będą nurkować w prawo do niego z pełnym biegiem.

Spróbuj znaleźć czas, miejsce i rodzaj biegu, który działa dla Ciebie. Dzięki temu będzie bardziej prawdopodobne, że będziesz się go trzymać, co jest jednym z największych wyzwań dla nowych biegaczy. Miej na uwadze fakt, że prawdopodobnie będziesz mniej sprawny niż wielu ludzi, których widzisz biegających w swojej okolicy. Zdaj sobie sprawę, że podjęcie pierwszych kilku kroków w kierunku lepszego zdrowia i kondycji może być wyzwaniem. Daj sobie trochę czasu na dostosowanie się do aktywnej rutyny biegowej.

Korzyści z biegania

Przedstawiliśmy kilka głównych korzyści płynących z biegania jako części zintegrowanej rutyny fitness. Jak wspomniano powyżej, bieganie może pomóc w elastyczności, utracie wagi, wytrzymałości i redukcji stresu.

  • Elastyczność - Jak wspomniano powyżej, regularne bieganie może poprawić Twoją elastyczność. To może pomóc Ci pozostać wolnym od kontuzji i pozwolić Ci na wykonywanie wielu różnych rodzajów aktywności fizycznej.

  • Uspokojenie umysłu - Bieganie może pomóc Ci się zrelaksować i oczyścić umysł. Jedno z badań wykazało, że biegacze mają wyższy poziom serotoniny w organizmie niż osoby nie biegające, co może pomóc w walce ze stresem.

  • Poprawa nastroju - Bieganie może pomóc w poprawieniu nastroju, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z depresją. Możesz iść pobiegać na zewnątrz lub na bieżni.

Porady dla początkujących

  • Zacznij od programu spacerowego. Pozwoli Ci to przyzwyczaić ciało do efektów biegania bez dodatkowej presji związanej z próbą pokonania określonego dystansu lub prędkości.

  • Wybierz odpowiedni czas i miejsce na swój pierwszy bieg. Wielu nowych biegaczy próbuje biegać w tym samym czasie co ich znajomi, ale dla Ciebie może to stanowić wyzwanie. Znajdź czas i miejsce, które działa dla Ciebie i Twoich celów.

  • Pij dużo wody. Nawodnienie jest ważne przy każdym rodzaju ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynasz, ważne jest, aby pozostać nawodniony tak, że don-t zaczynają się skurcze. Picie wody przed, w trakcie i po biegu pomoże Ci uniknąć skurczów.

  • Nie porównuj się z innymi. Istnieje wiele różnych typów biegaczy tam, i wszyscy mają różne cele i umiejętności.

  • Trzymaj się tego. To najważniejsza wskazówka, o której należy pamiętać. Wiele osób próbuje biegać, tylko po to, aby stać się sfrustrowanym, że nie widzą wyników wystarczająco szybko. Jeśli będziesz się tego trzymać, zobaczysz rezultaty.

Najważniejsze jest to, że bieganie jest świetną formą ćwiczeń, która może pomóc Ci stać się zdrowszym i szczęśliwszym na tak wiele sposobów. Łatwo zacząć, jest tanie i można je wykonywać zawsze i wszędzie, więc naprawdę nie ma wymówki, żeby nie spróbować. Jeśli myślałeś o rozpoczęciu biegania, teraz jest na to czas!