Wszystko, co musisz wiedzieć o przebiegnięciu pierwszego maratonu‍Istnieje niezliczona liczba powodów, dla których warto przebiec maraton. American College of Sports Medicine twierdzi, że jest to jedno z najlepszych wyzwań dla układu sercowo-naczyniowego, jakie można podjąć. I choć większość ludzi traktuje to jako znak, że powinni przebiec swój pierwszy maraton, w rzeczywistości nie jest to takie proste. Aby przebiec maraton, trzeba do niego trenować. Oznacza to, że musisz stopniowo zwiększać kilometraż i tempo, aby przygotować swój organizm. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o przebiegnięciu swojego pierwszego maratonu i ukończeniu wyzwania.

Co to jest maraton?

Słowo maraton pochodzi od greckiego słowa "marios", które oznacza "długość kroku mężczyzny". Tak więc słowo maraton oznacza dosłownie "długość kroku mężczyzny". Jest to bardzo popularny bieg na dystansie 26,2 mili (42,19 km) lub dłuższym, zwykle o charakterze sportowym, ale także kondycyjnym. Jest podobny do innych wyścigów, ponieważ sprawdza wytrzymałość i kondycję zawodnika. Istnieją dwa rodzaje maratonów. Pierwszy z nich to wyścig szosowy. Drugi to bieg po ścieżkach lub szlakach.

Większość biegów odbywa się po drogach, ale zdarzają się też biegi po szlakach. W ostatnich latach bieganie po szlakach staje się coraz popularniejsze. Jest to świetny sposób na aktywność na łonie natury i może spodobać się osobom, które nie lubią biegać po utwardzonych drogach.

Jak długo trwa trening do maratonu?

Aby dobrze przebiec maraton, trzeba trenować przez około 6 do 12 miesięcy. Biegacze długodystansowi zwykle rozpoczynają trening długodystansowy około 8 do 12 tygodni przed wyścigiem, ale osiągnięcie odpowiedniego poziomu sprawności może zająć kilka miesięcy. Większość biegaczy będzie stopniowo zwiększać kilometraż i jeszcze wolniej zwiększać tempo.

Najlepsze buty do biegania w maratonie

Najlepsze buty do biegania w maratonie to buty hybrydowe. Ten typ buta został zaprojektowany tak, aby był lekki i elastyczny, ale jednocześnie pozwalał stopie wykonywać większość pracy związanej ze wsparciem. Ogólnie rzecz biorąc, im lżejszy but, tym lepiej nadaje się do biegów długodystansowych.

Jak przygotować się do pierwszego maratonu?

Jeśli planujesz przebiec swój pierwszy maraton, musisz przygotować swój organizm do długiego dystansu. Musisz stopniowo zwiększać kilometraż i tempo biegu, aby przygotować organizm do pokonania tego dystansu. Zacznij od chodzenia lub joggingu kilka razy dziennie i stopniowo zwiększaj dystans lub nachylenie. Zacznij od 5-minutowej rozgrzewki, a następnie zacznij powolny jogging lub marsz i zakończ go kilkoma wolnymi krokami. Umieść swój plan treningowy w Internecie i utwórz arkusz kalkulacyjny lub kalendarz, aby łatwo było sprawdzić, ile kilometrów pokonujesz i kiedy.

Możesz także skorzystać z tych narzędzi do śledzenia harmonogramu treningów: - Oprogramowanie online - aplikacje do biegania świetnie nadają się do śledzenia dystansu, tempa i czasu. Ale zależy Ci także na dystansie. Możesz także użyć aplikacji do stworzenia harmonogramu treningów. - Fora internetowe - Fora są świetne do zadawania pytań, znajdowania porad i dzielenia się harmonogramami i planami z innymi. - Media społecznościowe - Udostępniaj swój harmonogram treningów znajomym i rodzinie, aby mogli być na bieżąco. - Książki treningowe - zaopatrz się w książkę treningową, w której znajdziesz harmonogramy treningów i porady dotyczące maratonów.

21-dniowe wyzwanie dla Twojego pierwszego maratonu

Jednym z najlepszych sposobów przygotowania się do pierwszego maratonu jest podjęcie 21-dniowego wyzwania przed startem. 21-dniowe wyzwanie to seria wydarzeń, które wykonujesz w ciągu 21 dni, a na końcu odbywa się jeden duży wyścig maratoński. Istnieje wiele różnych 21-dniowych wyzwań, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: przygotowują Cię do pierwszego maratonu. Oto kilka przykładów: - Każdego dnia w ciągu 21 dni przebiegnij 6-milionowy dystans. Każdego dnia staraj się biegać trochę szybciej. - W dni, w które nie biegasz, wykonuj ćwiczenia siłowe. - Jedz zdrową, zrównoważoną dietę. - Codziennie poruszaj ciałem. - Nie pozwól, aby Twoje myśli błądziły. Skup się na celu, jakim jest ukończenie 21 dni. - Baw się dobrze, ale nie pozwól, aby przeszkodziło Ci to w osiągnięciu celu.

Wyzwanie na 26 dni przed pierwszym maratonem

Jeśli jesteś naprawdę gotowy do przebiegnięcia swojego pierwszego maratonu, rzuć sobie wyzwanie, aby pobiec 26 dni przed wyścigiem. Jest to świetny pomysł z kilku powodów. Po pierwsze, pomoże Ci przyzwyczaić się do biegania na dłuższym dystansie. Po drugie, pomoże Ci przyzwyczaić się do psychicznego wyzwania, jakim jest przebiegnięcie 26 mil. A po trzecie, będziesz mieć czas na regenerację po maratonie przed kolejnym biegiem. Istnieje wiele sposobów na przygotowanie się do pierwszego maratonu. Przebiegnięcie krótkiego wyścigu na 26 dni przed pierwszym maratonem to świetny sposób na przygotowanie. Przyzwyczaisz się także do psychicznego wyzwania, jakim jest przebiegnięcie 26 mil, i wzmocnisz swoją wytrzymałość. Wyzwanie, jakim jest bieg na 26 dni przed maratonem, pozwala przyzwyczaić się do fizycznych i psychicznych wyzwań związanych z pokonaniem 26 mil. Pomoże Ci to przygotować się do maratonu.

42-dniowe wyzwanie przed pierwszym maratonem

Innym świetnym sposobem na przygotowanie się do pierwszego maratonu jest podjęcie 42-dniowego wyzwania. Jest to seria wyzwań, które trwają 42 dni i kończą się wielkim wyścigiem maratońskim. Istnieje wiele różnych 42-dniowych wyzwań, ale wszystkie one mają jedną wspólną cechę: przygotowują Cię do pierwszego maratonu. Oto kilka przykładów: - Każdego dnia w ciągu 42 dni przebiegnij dystans 5K. Każdego dnia staraj się biegać trochę szybciej. - W dni, w które nie biegasz, wykonuj ćwiczenia siłowe. - Jedz zdrową, zrównoważoną dietę. - Codziennie poruszaj ciałem. - Nie pozwól, aby Twoje myśli błądziły. Skup się na celu, jakim jest ukończenie wszystkich 42 dni. - Baw się dobrze, ale nie pozwól, aby przeszkodziło Ci to w osiągnięciu celu. - Postaw sobie wyzwanie. Wyznacz sobie osobisty cel na 42 dni.