32 3a1eeAktywność fizyczna jest ważna. Pomaga nam zachować zdrowie i siłę, a także poprawia nasze zdrowie psychiczne poprzez zmniejszenie ryzyka depresji i lęku. Na szczęście, więcej ludzi niż kiedykolwiek rozumie znaczenie bycia aktywnym każdego dnia. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) podaje, że 64 procent dorosłych w USA spełnia zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. Jednak nie chodzi tylko o to, aby każdego dnia spędzić odpowiednią liczbę minut; rodzaj aktywności jest równie ważny jak jej ilość. Choć wiele osób wie, że powinno wykonywać ćwiczenia o intensywności od umiarkowanej do intensywnej, niewiele z nich rozumie dokładnie, dlaczego ma to znaczenie i jakie aktywności spełniają te kryteria. Czy niektóre rodzaje ćwiczeń są lepsze od innych? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co różne badania mówią o aktywności fizycznej, przeczytaj dalej, aby poznać najważniejsze wyniki badań z ostatnich 10 lat.

Trening siłowy również

Jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko chorób i urazów, regularne cardio jest koniecznością. Obejmuje to działania takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie, wiosłowanie lub wszelkie inne działania, w których tętno jest podniesione powyżej normy. Dlaczego kardio jest tak ważne? Zmniejsza ono ryzyko wystąpienia chorób na wiele sposobów. - Ćwiczenia aerobowe wzmacniają serce, naczynia krwionośne i płuca, dzięki czemu są mniej podatne na choroby. - Spalają kalorie i tłuszcz, pomagając Ci utrzymać zdrową wagę i uniknąć chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca i niektóre rodzaje raka. - Zwiększają przepływ krwi do mózgu i poprawiają funkcje poznawcze, co zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i demencji. - Regularne ćwiczenia aerobowe mogą obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć ryzyko niewydolności serca i udaru, a także wzmocnić kości i mięśnie.

Trening siłowy dla Ciebie

Trening siłowy nie jest tylko dla kulturystów. To ważny element zdrowej rutyny fitness dla każdego, niezależnie od wieku i poziomu sprawności. Dlaczego trening siłowy jest ważny? Zapewnia wiele z tych samych korzyści zdrowotnych co trening cardio, ale z dodatkowym naciskiem na poprawę siły mięśni, funkcji i wytrzymałości. Ma on również istotny wpływ na długowieczność i jakość życia w miarę starzenia się. W porównaniu z ćwiczeniami aerobowymi, trening siłowy ma mniejszy wpływ na ryzyko chorób serca, ale może obniżyć ciśnienie krwi, obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2 i poprawić metabolizm. Trening siłowy może mieć również istotne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Może pomóc w zapobieganiu osłabieniu funkcji poznawczych i chronić przed ryzykiem depresji, lęku i stresu.

Buduj zdrowe nawyki

Chociaż korzyści płynące z aktywności fizycznej i ćwiczeń są powszechnie akceptowane, ważne jest, aby pamiętać, że zbyt wiele ćwiczeń może mieć również negatywne skutki zdrowotne. Każda aktywność staje się nadmierna, jeśli powoduje negatywne skutki uboczne, takie jak kontuzje, skrajne zmęczenie, zaburzenia snu lub nastroju. Jeśli doświadczasz takich efektów, prawdopodobnie przesadzasz i musisz zmniejszyć ilość ćwiczeń. Podstawowym problemem są urazy spowodowane nadużywaniem. Występują one, gdy te same mięśnie są używane wielokrotnie bez odpowiedniego odpoczynku i regeneracji, powodując uszkodzenia tkanek i stawów. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym sportowcem, czy zwykłym weekendowym wojownikiem, kontuzje stanowią realne i poważne ryzyko. Aby zmniejszyć swoje ryzyko, pamiętaj o rozgrzewce przed podnoszeniem ciężarów i weź wolne od ćwiczeń, jeśli jesteś kontuzjowany.

Najpierw zadbaj o swoje ciało

Niektóre badania sugerują, że kształtowanie nowego nawyku trwa około 66 dni, więc to, co dzieje się w pierwszym miesiącu nowego programu ćwiczeń jest szczególnie ważne. Jeśli chcesz, aby aktywność fizyczna stała się trwałą częścią Twojego życia, ważne jest, aby stała się ona nawykiem. Innymi słowy, chcesz uczynić ją częścią swojej codziennej rutyny, tak jak mycie zębów czy ubieranie się rano. Oto kilka wskazówek, jak sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem: - Zacznij od małego. Wybierz czynność, która jest tak łatwa, że nie będziesz miał wymówki, aby ją pominąć. Na przykład, możesz zacząć od chodzenia przez 15 minut dziennie. - Zaplanuj to. Wpisz swój nowy nawyk do kalendarza, tak jak każde inne spotkanie. - Bądź konsekwentny. Upewnij się, że nowy nawyk pojawia się codziennie, nawet w dni, w które nie masz na to ochoty. - Nagradzaj się. Po kilku tygodniach zauważysz, że Twój nowy nawyk stał się normalną częścią Twojej rutyny.

Trening podczas choroby to nie tylko zły pomysł - może być niebezpieczny. Kiedy jesteś chory, twoje ciało walczy z infekcją. Ćwiczenia mogą utrudnić twojemu organizmowi walkę z infekcją i powrót do zdrowia. Jeśli jesteś chory, poczekaj z ćwiczeniami aż poczujesz się lepiej. Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś ćwiczyć, lepiej być bezpiecznym niż żałować. Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, ważne jest, abyś pamiętał o tym, jak ćwiczenia mogą wpłynąć na Twoje zdrowie. Na przykład, jeśli masz cukrzycę, przed wyjściem na siłownię upewnij się, że poziom cukru we krwi jest pod kontrolą. Jeśli masz astmę, będziesz chciał ćwiczyć ostrożnie, aby uniknąć ataku astmy. Jeśli masz przewlekłą chorobę lub uraz, ćwiczenia mogą poprawić twoje zdrowie i jakość życia, ale ważne jest, aby upewnić się, że jesteś bezpieczny i mądry. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla twojego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale nie jest to jeden rozmiar dla wszystkich. To, co działa dla jednej osoby, może nie być najlepszym wyborem dla innej i odwrotnie.

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jak się aktywować, ważne jest, aby wziąć pod uwagę swój wiek, stan zdrowia i poziom sprawności fizycznej. Warto również porozmawiać z lekarzem o tym, jakie aktywności będą dla Ciebie najlepsze i jak je bezpiecznie wykonywać. Aktywność fizyczna nie musi być intensywna ani długa, aby była dobra. W rzeczywistości większość ludzi może odnieść korzyści z poruszania swoim ciałem w jakiś sposób każdego dnia. Na przykład można chodzić po schodach zamiast jeździć windą, chodzić do sklepu spożywczego lub uprawiać ogród zamiast siedzieć na kanapie i oglądać telewizję. Bądź kreatywny i znajdź sposoby, aby dopasować aktywność do swojego codziennego życia. Przy odrobinie wysiłku możesz upewnić się, że Twoje ciało i umysł są tak zdrowe, jak to tylko możliwe.