Jak dobrać buty do biegania do osobistych potrzebJako jedna z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej, nic dziwnego, że istnieje tak wiele różnych rodzajów butów do biegania dostępnych dzisiaj. Z tak wieloma opcjami i cechami do rozważenia, jak możesz być pewien, że wybierasz odpowiednią parę dla swoich indywidualnych wymagań? Sprawdzanie rozmiaru, funkcji i materiałów użytych w parze butów do biegania nie ujawnia wszystkiego o bucie. Istnieje kilka innych ważnych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie nowej pary. Twój chód, pronacja, waga i wzrost odgrywają ważną rolę w wyborze najbardziej odpowiedniej pary dla twoich osobistych potrzeb. Nie jest rzadkością posiadanie neutralnej pronacji lub overpronate jako neutralny pronator lub odwrotnie. Aby uniknąć jakichkolwiek urazów lub bólu spowodowanego nadmiernym wysiłkiem podczas biegania, ważne jest, aby zrozumieć te czynniki przed dokonaniem zakupu. Oto jak wybrać buty do biegania w oparciu o indywidualne potrzeby.

Znaczenie analizy chodu dla biegaczy

Analiza chodu dla biegaczy to technika stosowana do oceny biomechaniki i sposobu, w jaki ciało porusza się podczas biegu. Oprócz typu stopy, kształtu i wagi, jest ona uważana za najważniejszy czynnik przy wyborze odpowiedniej pary butów do biegania.

Analiza chodu może zidentyfikować wszelkie potencjalne problemy lub słabości stóp, a także wpływ, jaki mogą one mieć na Twój styl biegania. Jest pomocna w określeniu pronacji stopy i wyborze odpowiedniej pary butów do biegania, które mogą pomóc w zapobieganiu lub zmniejszeniu ryzyka kontuzji. Analiza chodu biegowego może być wykonana w specjalistycznych sklepach fitness lub klinikach sportowych. Mogą one pobierać dodatkową opłatę za tę usługę, ale jest ona warta tego, aby uniknąć kontuzji lub konieczności zakupu wielu par butów do biegania.

Pronacja i jej wpływ na ciało

Pronacja odnosi się do naturalnego przetaczania się stopy do wewnątrz podczas chodzenia lub biegania. Jest to normalna część chodu, ale może też powodować kontuzje, jeśli nie zostanie skorygowana. Pronacja jest konieczna, ponieważ pozwala na bardziej efektywny i wygodny chód. Może również pomóc w poprawieniu równowagi i kontroli. Jednak zbyt duża pronacja może prowadzić do nadpronacji, co oznacza, że stopa zbyt mocno podwija się do wewnątrz, powodując zapadanie się łuku, nadmierną rotację wewnętrzną nogi i wstrząsanie stawem kolanowym.

Nadmierna pronacja występuje najczęściej u osób, które są neutralnymi pronatorami. Jeżeli osoba o neutralnej pronacji kontynuuje nadmierną pronację, może rozwinąć się u niej bolesne schorzenie zwane urazem z przeciążenia. Jeżeli osoba o neutralnej pronacji ma silne, sztywne mięśnie, może być narażona na zbyt małą pronację, która może spowodować zapadnięcie się stopy do wewnątrz.

Określenie typu biegacza, którym jesteś

Zanim wybierzesz najlepsze buty dla swoich potrzeb, ważne jest, aby określić, jakim typem biegacza jesteś. Istnieją trzy typy biegaczy, w zależności od chodu i ruchu stopy: - Neutralni pronatorzy - Nadpronatorzy - Podpronatorzy

  • Neutralne pronatory

Ten typ biegacza ma stopy, które nie są ani supinowane ani pronowane. Taki typ stopy będzie miał naturalnie lekki ruch toczenia do wewnątrz podczas chodzenia lub biegania. Zaleca się noszenie butów neutralnych, aby uniknąć nadpronacji lub podpronacji.

  • Nadpronatorzy

Ten typ biegacza ma stopę, która jest supinowana lub ma tendencję do nadmiernego przetaczania się do wewnątrz. Supinacja to sytuacja, w której wewnętrzna krawędź stopy zawija się do wewnątrz podczas chodzenia lub biegania.

Zaleca się noszenie butów stabilizujących lub kontrolujących ruch, aby uniknąć niedostatecznej i nadmiernej pronacji.

  • Podpronatorzy

Ten typ biegacza ma stopę, która jest pronowana lub ma tendencję do zbyt małego przetaczania się do wewnątrz. Taki typ stopy będzie naturalnie miał lekki ruch toczenia na zewnątrz podczas chodzenia lub biegania.

Zaleca się noszenie butów z kontrolą ruchu, aby uniknąć nadpronacji i podpronacji.

Cechy butów, na które powinieneś zwrócić uwagę

  • Podeszwa

Najważniejszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę szukając nowych butów do biegania jest podeszwa. Materiał, z którego wykonana jest podeszwa, będzie dyktował rodzaj nawierzchni, na którą buty najlepiej się nadają.

Na przykład gumowe podeszwy są najlepsze dla szorstkich, nierównych powierzchni. Gumowe podeszwy są idealne na deszczowe lub śnieżne dni. Z drugiej strony, podeszwy EVA są najlepsze dla gładkich i równych powierzchni. Podeszwy EVA idą dobrze z powierzchniami wewnętrznymi, takimi jak bieżnia lub tor.

  • Podeszwa środkowa

Materiał podeszwy środkowej najlepiej nadaje się do biegów długodystansowych i biegania po nierównych powierzchniach. Zapewnia średni poziom wsparcia i komfortu.

  • Cholewka

Materiał cholewki najlepiej nadaje się do biegania po gładkich i równych powierzchniach. Materiał cholewki zapewnia wysoki poziom wsparcia i komfortu.

  • Design

Istnieje kilka elementów, których możesz szukać w projekcie buta do biegania, które pomogą Ci zdecydować, czy jest on najlepszy dla Twoich potrzeb. Na przykład szeroki toe box jest odpowiedni dla osób o szerokich stopach.

Jak wybrać buty na podstawie swojej wagi i wzrostu

Kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia przy wyborze butów do biegania jest Twoja waga i wzrost. Z reguły ci, którzy ważą więcej niż 170 funtów, prawdopodobnie będą bardziej komfortowi w cięższym bucie. Podobnie osoby, które są krótsze niż 5'7" mogą preferować krótszą długość.

Pamiętaj jednak, że są to tylko ogólne wytyczne. Jeśli próbujesz zdecydować między dwoma różnymi typami butów do biegania, nie wybieraj tylko tego, który jest cięższy lub wyższy od Ciebie - upewnij się, że uwzględniasz również powyższe informacje.

Wybór butów do biegania jest jak znalezienie pary dżinsów, które pasują po prostu dobrze: wszystko zależy od Twoich osobistych potrzeb. Podczas zakupów nowych butów do biegania, poświęć czas na znalezienie pary, która pasuje do Twojego typu stopy i chodu. W ten sposób będziesz miał mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia bólu lub dyskomfortu, a także uzyskasz więcej kilometrów z nowych butów. Nie zapominaj, że podczas gdy najnowszy model lub projekt może wyglądać świetnie, zawsze najlepiej jest wybrać buty oparte na wygodzie i funkcjonalności.