Znaczenie tkanin dla mężczyzn: Co nosić do biegania?Dobry wygląd jest niezwykle ważny podczas biegania. Każdy biegacz chce wyglądać atletycznie i czuć się komfortowo podczas biegu. W zależności od kształtu ciała powinieneś wybrać odpowiedni rodzaj odzieży i tkanin, aby zwiększyć wydajność, zapobiec urazom, regulować temperaturę ciała i utrzymywać pot z dala od skóry. Odpowiedni strój może wiele zmienić, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem. Nawet doświadczeni biegacze mogą skorzystać ze zmiany stroju treningowego co jakiś czas. Tutaj wymieniamy najlepsze materiały dla mężczyzn, którzy często biegają, abyś mógł skupić się na swojej wydajności podczas treningu lub wyścigów, zamiast martwić się o to, co nosić do biegania.

Co ubrać do biegania?

Wszyscy wiemy, że podczas biegania człowiek się poci. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dzieje się z tym potem? Kiedy się pocisz, Twoje ciało wysyła krew na powierzchnię skóry, gdzie będzie Cię chłodzić poprzez odparowanie. Dlatego tkaniny, które nie pozwalają na odparowanie potu, mogą powodować otarcia i dyskomfort, natomiast tkaniny, które nie oddychają wystarczająco, sprawią, że będziesz czuł się spocony i śmierdzący.

Dlatego właśnie musisz nosić odpowiednie ubrania do biegania - takie, które pozwolą Twojemu potowi odparować i nie spowodują, że się przegrzejesz. Co więc nosić do biegania? Dowiedzmy się. Po pierwsze, musisz wybrać odpowiednią tkaninę do swojego stroju. To, że jakiś element odzieży jest oznaczony jako "odzież do biegania", nie oznacza, że jest dla Ciebie odpowiedni. Podczas zakupów tkanin musisz pomyśleć o swoim typie ciała, pogodzie i stylu biegania. Tkanina, którą wybierzesz, będzie zależała od Twoich potrzeb, takich jak odprowadzanie wilgoci i regulacja temperatury.

Tkaniny niebawełniane

Tkaniny niebawełniane to najlepsze tkaniny dla mężczyzn, którzy biegają. Dlaczego tkaniny niebawełniane? Cóż, bawełna jest naturalnym włóknem, które jest znane z tego, że jest bardzo oddychające i wygodne w noszeniu. Jest to również jedna z najbardziej przystępnych cenowo tkanin. Z drugiej strony, bawełna nie jest zbyt elastyczna, więc nie jest zalecana do odzieży sportowej. Inne tkaniny, które nadają się do biegania to tkaniny syntetyczne, półsyntetyczne i naturalne.

Tkaniny syntetyczne są wykonane z włókien sztucznych, takich jak poliester i nylon. Tkaniny te są powszechnie stosowane w odzieży sportowej, ponieważ są lekkie i trwałe, a także szybkoschnące. Tkaniny półsyntetyczne to hybryda włókien naturalnych i syntetycznych, np. modal lub len. Tkaniny naturalne są wykonane z włókien naturalnych, takich jak konopie, jedwab i wełna. Tkaniny te jednak nie bardzo nadają się do uprawiania lekkoatletyki, ze względu na niską trwałość i wysoką cenę.

Tkaniny siatkowe

Tkaniny siatkowe są uniwersalne, lekkie i oddychające. Są często stosowane w odzieży sportowej, takiej jak rajstopy do biegania, szorty czy koszulki, ze względu na ich doskonałą wentylację. Jeśli przedmiot, który planujesz kupić ma dużą ilość tkaniny siatkowej, powinieneś również rozważyć, jak twoja skóra będzie się czuła na tkaninie. Niektóre osoby mogą uznać ją za drażniącą, gdy ociera się o skórę, podczas gdy inne nie czują nic.

Wszystko zależy od Twojej wrażliwości i tekstury tkaniny. Na przykład, jeśli planujesz zakup koszulki do biegania z siatkową tkaniną, możesz kupić koszulkę z siatkową podszewką. Jest to często spotykany element w topach biegowych, ponieważ nie tylko zapewnia Ci dodatkową wentylację, ale również chroni Twoją skórę przed ocieraniem się o nią siatkowej tkaniny. Kupując tego typu tkaninę do biegania, zwróć uwagę na to, czy posiada ona otwory, które są na tyle małe, że ochronią Cię przed owadami.

Tkaniny nylonowe

Tkaniny nylonowe są mocne, lekkie i szybkoschnące. Są one powszechnie stosowane w odzieży sportowej zarówno ze względu na ich trwałość, jak i zdolność do utrzymywania użytkownika w chłodzie i suchości. Jeśli przedmiot, który planujesz kupić, zawiera dużą ilość tkaniny nylonowej, pamiętaj, że tkaniny nylonowe są zwykle mniej oddychające niż tkaniny wykonane z innych materiałów.

Dlatego nie nadają się one do biegania w upalne dni. Tkaniny nylonowe są też dość sztywne i niezbyt wygodne w noszeniu. Aby uczynić je bardziej elastycznymi i wygodnymi, często dodaje się do nich spandex - syntetyczne włókno, które jest powszechnie stosowane do dodawania elastyczności elementom odzieży. Jeśli jesteś wrażliwy na spandex, możesz chcieć unikać rzeczy, które mają dużą ilość tkaniny nylonowej.

Szorty do biegania

Prawie każdy biegacz ma swoją ulubioną parę szortów do biegania. Niezależnie od tego, czy wolisz nosić parę szortów z wbudowaną wkładką, czy zwykłą parę szortów, niektóre tkaniny są lepsze od innych. Oto niektóre z najlepszych tkanin na szorty do biegania:

  • Bawełna - Może to być najczęstsza tkanina dla szortów do biegania, ale może nie być najbardziej odpowiednia. Bawełna jest znana jako jedna z najmniej oddychających tkanin i może powodować dyskomfort podczas biegania w gorącej pogodzie.
  • Nylon - Nylon to syntetyczna tkanina, która jest zarówno mocna, jak i lekka. Jest również często używany jako podszewka w spodenkach do biegania, ponieważ jest szybkoschnący i nie wchłania potu tak bardzo jak bawełna.
  • Poliester - Poliester to kolejna tkanina syntetyczna, która może być stosowana w spodenkach do biegania. Jest lekki, trwały i łatwy do czyszczenia. Dodatkowo nie jest tak sztywny jak tkaniny nylonowe, co oznacza, że jest wygodniejszy w noszeniu.

W końcu ważne jest, aby znaleźć odpowiednią tkaninę dla siebie. Nie chodzi tylko o komfort podczas biegu, ale także o komfort podczas treningu. Tkaniny, które są dla Ciebie najlepsze, będą zależały od kształtu Twojego ciała, klimatu i stylu treningu. To powiedziawszy, istnieją pewne tkaniny, które są lepsze w pewnych sytuacjach, więc upewnij się, że wybierasz mądrze podczas zakupów tkanin. Jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie, możesz wybrać tkaniny, które są lekkie, szybkoschnące i oddychające. Z drugiej strony, jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, możesz chcieć wybrać tkaniny, które są ciepłe, takie jak polar, lub tkaniny, które są wiatroszczelne, takie jak polar lub tkaniny przeciwdeszczowe. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę swój styl treningowy. Jeśli masz tendencję do wykonywania wielu szybkich ćwiczeń, krótkich dystansów lub sprintów, możesz wybrać tkaniny, które są bardziej elastyczne i lekkie. Z drugiej strony, jeśli masz tendencję do biegania na długich dystansach, możesz zdecydować się na tkaniny bardziej elastyczne i ciepłe.