Porady, dzięki którym będziesz gotowy na swój pierwszy biegJeśli kiedykolwiek zmagałeś się z tym, aby wstać i pójść pobiegać, nie jesteś sam. Wielu osobom trudno jest zmotywować się do rozpoczęcia biegania i kontynuowania go po kilku pierwszych próbach. W rzeczywistości badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda wskazują, że tylko około 20% dorosłych w Stanach Zjednoczonych spełnia normy Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych dotyczące aktywności aerobowej, czyli średnio 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo, takiej jak bieganie. Ale to, że większość dorosłych ma problemy ze wstaniem i pójściem pobiegać, nie oznacza, że jest to coś, czego nie można się nauczyć. W rzeczywistości bieganie jest jednym z najłatwiejszych sposobów na szybkie uzyskanie formy. Buduje wytrzymałość, spala tłuszcz i tonizuje Twoje nogi, pośladki i brzuch, a wszystko to za jednym razem.

Wybierz kolegę do ćwiczeń

Istnieje wiele korzyści z biegania z partnerem, w tym posiadanie kogoś, kto zachęci Cię, gdy masz ochotę się poddać, dzielenie kosztów sprzętu do ćwiczeń i posiadanie kogoś, z kim można porozmawiać podczas biegu. Ale najlepszą zaletą biegania z przyjacielem jest możliwość zapewnienia sobie nawzajem odpowiedzialności. Większość osób, które biegają same, znacznie łatwiej znajduje wymówki, by nie pójść pobiegać, niż osoby, które muszą poinformować kogoś innego o swoich planach.

Inne korzyści z biegania z partnerem obejmują:

  • Posiadanie kogoś, z kim można omówić kwestie związane z bieganiem. Kiedy biegasz z partnerem, możesz rozmawiać o wszystkim - od odżywiania po zapobieganie urazom.

  • Posiadanie partnera do biegania sprawi również, że Twoje biegi będą bardziej interesujące i przyjemne, ponieważ będziesz miał z kim porozmawiać, gdy będziesz na zewnątrz.

Ustal realistyczne cele

Wiele osób, które zaczynają biegać, stawia sobie nierealistyczne cele, takie jak bieganie określonej liczby mil każdego tygodnia lub przebiegnięcie maratonu. Te cele często mogą prowadzić do wypalenia, frustracji, a nawet kontuzji. Zamiast tego zacznij od czegoś małego, np. chodzenia przez 10 minut każdego dnia. Po dwóch tygodniach, chodzić przez 15 minut każdego dnia i tak dalej. Kontynuuj tę progresję, aż będziesz chodzić 30 minut o tej samej porze każdego dnia.

Po dwóch lub trzech tygodniach powinieneś być gotowy, aby zacząć biegać. Następnie, po zbudowaniu dobrego poziomu wytrzymałości, pomyśl o wyznaczeniu nowych i bardziej wymagających celów, takich jak bieg na 5k lub nawet 10k. Wyznaczanie sobie realistycznych celów pomoże Ci zachować motywację i zainteresowanie bieganiem przez kolejne lata. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest to, abyś czerpał radość z biegania i uczynił je regularną częścią swojego życia.

Znajdź odpowiednie buty

Właściwe buty, czy jakikolwiek inny sprzęt do biegania, są równie ważne jak sam akt biegania. Buty mają duży wpływ na Twoją postawę, zdrowie, styl biegania, a nawet wydajność podczas biegu. Kiedy idziesz kupić buty do biegania, poproś jednego ze sprzedawców o przeprowadzenie analizy chodu, abyś mógł znaleźć odpowiednią parę dla swojego typu stopy.

W związku z tym, że jest to procedura, w której sprzedawca obserwuje, jak chodzisz, a następnie patrzy, jak twoje stopy uderzają o podłogę, a na koniec poprosi cię o bieganie w sklepie przez kilka minut. Istnieje wiele różnych rodzajów butów do biegania zaprojektowanych dla różnych typów stóp i stylów biegania. Kiedy idziesz kupić parę, powinieneś mieć całkiem dobry pomysł na to, czego szukasz.

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz biegać, najlepiej jest robić krótkie biegi, może nawet tak krótkie jak 10 minut. Dłuższe biegi mogą być bardziej obciążające dla Twoich mięśni i kości, co zwiększa ryzyko kontuzji. Po kilku tygodniach regularnego biegania możesz stopniowo zwiększać długość swoich biegów. Nie spiesz się jednak z tym procesem i zawsze pamiętaj o stopniowym zwiększaniu dystansu. Możesz również urozmaicić swoje biegi, dodając do nich trening interwałowy. Trening interwałowy to taki, w którym na przemian wykonujesz ćwiczenia o wysokiej intensywności i ćwiczenia o niskiej intensywności. Bieganie jest doskonałym przykładem treningu interwałowego - masz okresy niskiej intensywności, takie jak chodzenie, i niektóre okresy wysokiej intensywności, takie jak bieganie.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy doznaje kontuzji w pewnym momencie. Jest to część biegania i zdarza się prawie każdemu. W rzeczywistości, gdy stajesz się bardziej doświadczony, twoje ryzyko kontuzji faktycznie wzrasta. Kiedy zaczynasz biegać, Twoje ciało nie jest przyzwyczajone do wpływu biegu i dlatego jest bardziej chronione przed kontuzjami. W miarę nabierania doświadczenia i przyzwyczajania się mięśni do uderzeń podczas biegu, ochrona przed urazami staje się mniejsza.

Jeśli czujesz ból podczas biegu, zatrzymaj się i zrób sobie kilka dni przerwy. Lepiej jest zrobić sobie kilka dni przerwy od czasu do czasu, niż przeforsować ból i doprowadzić do poważnej kontuzji, która uniemożliwi Ci bieganie przez kilka miesięcy.

Bieganie to świetny sposób, aby szybko uzyskać kształt i będzie to również poprawić swoje zdrowie ogólnie. Ważne jest, aby pamiętać, że bieganie to umiejętność, tak jak każdy inny sport, więc będziesz musiał regularnie ćwiczyć, aby stać się w nim dobrym. Jeśli kiedykolwiek zmagałeś się z tym, aby wstać i pójść pobiegać, teraz masz wszystkie wskazówki, których potrzebujesz, aby odnieść sukces. Teraz jest najlepszy czas, aby zacząć biegać, więc na co czekasz?