Twój przewodnik do zakupu idealnej pary butów do biegania w maratonieNie ulega wątpliwości, że bieganie jest doskonałym sposobem na uzyskanie kondycji i zdrowia. Ale prawdopodobnie już to wiesz. Być może nie wiesz jednak, jak wiele jest różnych podkategorii tego sportu. Istnieją biegi drogowe, trailowe, biegowe, a nawet specjalistyczna kategoria znana jako fell running (która obejmuje kombinację wszystkich trzech). Istnieje również wiele różnych rodzajów butów, które można nosić podczas biegania - każdy z nich ma swoje indywidualne zalety i wady. Na przykład, podczas gdy niektórzy biegacze wolą chodzić boso lub nosić sandały, gdy wybierają się na jogging, inni będą nosić tylko określone rodzaje butów lub knagi. Te same zasady obowiązują, jeśli chodzi o Twoje buty. W zależności od tego, jaki rodzaj terenu będziesz pokonywać i jaka będzie intensywność Twoich biegów, jedna para butów może być lepsza od drugiej dla Twoich potrzeb. Jeśli zacząłeś trenować do maratonu lub po prostu chcesz poprawić swoją ogólną wydajność, jeśli chodzi o jogging, przeczytaj kilka porad ekspertów na temat tego, jaki typ butów jest dla Ciebie najlepszy...

Buty do biegania po drogach

Jeśli chcesz wziąć udział w biegach drogowych, będziesz chciał zainwestować w parę butów do biegania drogowego. To buty zaprojektowane specjalnie do biegania po utwardzonych lub smołowanych powierzchniach, takich jak asfalt, beton lub makadam. Zapewniają one również wsparcie pięty i przedniej części stopy dzięki podwyższonej podeszwie środkowej, aby promować naturalny chód podczas biegania. Jednak buty do biegania po drogach nie są najlepszym rozwiązaniem do biegania po szlakach, treningów biegowych i maratonów.

Buty te mają twardą i niską podeszwę, która zapewnia doskonałą trakcję. Mają również siatkową lub syntetyczną cholewkę zapewniającą oddychalność i wsparcie. Buty do biegania po szosie są dobre do wszechstronnego treningu, ale nie są idealne do bardziej intensywnych rodzajów biegania, ponieważ nie mają dużego wsparcia.

Trail Running Shoes

Jeśli większość Twoich biegów będzie odbywać się na świeżym powietrzu i na nierównych powierzchniach, para butów do biegania po szlakach jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Jak buty do biegania po drogach, buty do biegania po szlakach mają podeszwę o niskim poziomie, ale są zazwyczaj bardziej trwałe, mają większą przyczepność i są bardziej odporne na wodę niż buty do biegania po drogach. Mają też zazwyczaj większe wsparcie dla pięty i przedniej części stopy niż buty do biegania po drogach.

Buty do biegania po szlakach zapewnią Ci doskonałą trakcję na wszystkich rodzajach terenu, nawet na mokrych i błotnistych powierzchniach. Są one również bardziej wspierające niż buty do biegania po drogach, zapewniając Ci dużą stabilność kostki podczas biegu w dół. Jednak buty do biegania po szlakach nie są zalecane do treningów biegowych i maratonów.

Buty do cross-treningu

Jeśli nie biegasz, ale chcesz mieć doskonały trening sercowo-naczyniowy, możesz zainwestować w parę butów treningowych. Buty te nadają się do wielu różnych sportów i ćwiczeń, takich jak joga czy pilates. Buty cross-trainingowe to świetna opcja dla kogoś, kto nie chce wydawać pieniędzy na wiele par trampek.

Buty te mają podeszwy o niskiej przyczepności do podłoża, które są lekkie i elastyczne. Zazwyczaj są one wykonane z syntetycznego materiału, który nie jest wodoodporny. Buty do treningu poprzecznego są dobre do wszechstronnego treningu, ale nie są idealne do biegania, ponieważ nie są wykonane, aby przyjąć wpływ każdego upadku stopy.

Buty do biegu w maratonie

Jeśli trenujesz do maratonu, musisz upewnić się, że Twoje buty są zaprojektowane z myślą o ekstremalnym wsparciu. Chcesz mieć buty, które wytrzymają cały proces treningowy i doprowadzą Cię do mety w jednym kawałku. Buty do biegania w maratonie są specjalnie zaprojektowane do biegów długodystansowych. Są one zazwyczaj wykonane z bardzo trwałych materiałów, takich jak siatka lub skóra syntetyczna.

Buty do biegania w maratonie mają podeszwę o niskiej przyczepności do podłoża, co zapewnia doskonałą trakcję i kontrolę. Mają też większe i bardziej wytrzymałe noski dla dodatkowej ochrony podczas pokonywania długich dystansów. Jednak buty do biegania w maratonie nie są zalecane do innych rodzajów treningu. Nie są one tak lekkie i elastyczne jak inne rodzaje butów.

To tylko kilka przykładów różnych typów butów, które mogą być noszone przez biegaczy. Teraz będziesz chciał się upewnić, że wybierzesz typ buta, który jest najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Podczas biegania, chcesz się upewnić, że Twoje buty pasują do Ciebie prawidłowo. W przeciwnym razie możesz skończyć się krzywdzeniem siebie. Ważne jest, aby przymierzyć różne rodzaje butów, aż znajdziesz parę, która jest dla ciebie odpowiednia. Dobrym pomysłem jest również odwiedzenie sklepu biegowego, w którym możesz zostać dopasowany do odpowiedniej pary butów przez profesjonalistę.