Jak wybrać buty do biegania: Najważniejszy przewodnikBieganie to świetny sposób na zdobycie kondycji, utrzymanie aktywności fizycznej i nawiązanie przyjaźni. Jest to również sport pełen wyzwań, który wymaga dużego zaangażowania. Mimo to bieganie jest jednym z najlepszych sposobów na zdobycie kondycji i poprawę sprawności układu krążenia. Bieganie nie tylko poprawia kondycję, ale jest także świetną formą ćwiczeń dla stawów. Odpowiedni but może mieć decydujący wpływ na komfort biegania. Czytanie różnych poradników i artykułów na ten temat może być przytłaczające. Przy tak wielu poradach i tak wielu różnych typach butów można odnieść wrażenie, że bieganie jest o wiele bardziej skomplikowane, niż powinno być. Na szczęście jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci zawęzić pole działania i dostarczyć Ci informacji potrzebnych do wyboru odpowiedniego obuwia do biegania. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, kupując buty do biegania.

Co sprawia, że buty do biegania są dobre?

Zanim zaczniesz przeglądać różne marki i style, powinieneś zrozumieć, co sprawia, że buty do biegania są dobre. Istnieje wiele różnych cech, które decydują o tym, że buty do biegania są dobre, ale najważniejszą z nich jest amortyzacja. Dobra amortyzacja jest ważna, abyś mógł biegać bez bólu, ale jest też tym, co odróżnia stabilność od niestabilności. Dzieje się tak dlatego, że dobra amortyzacja pozwala czuć się stabilnie podczas biegu. Oprócz amortyzacji powinieneś szukać butów o dobrej stabilności, ponieważ daje ona możliwość kontrolowania uderzeń stopy i lądowań.

Znajdź swoją biomechanikę

Najlepszym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań nowej pary butów do biegania jest biomechanika. Najlepszym sposobem na to jest przyjrzenie się swojemu krokowi. Należy sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów strukturalnych w Twoim kroku lub czy po prostu masz naturalny chód, który nie jest odpowiedni do biegania. Najczęstsze problemy, jakie można znaleźć, analizując swój chód, to nadmierne wykroki, zmiana długości kroku i ruch palców.

O nadmiernym rozkroku mówimy, gdy krok jest zbyt wysunięty przed biodra, o zmianie długości kroku - gdy przejście z pięty na palce jest zbyt gwałtowne, a o ruchu palców - gdy palce buta odrywają się od podłoża. W przypadku każdego z tych problemów można stosować różne buty do biegania, aby rozwiązać problem i znaleźć to, co będzie dla Ciebie najlepsze. Na przykład, jeśli masz problem z nadmiernym pronowaniem, spróbuj zmienić buty na takie, które są przeznaczone dla biegaczy o bardziej wyprostowanej lub średniej stopie.

Właściwe dopasowanie butów do biegania

Zanim zaczniesz przeglądać różne marki i style, powinieneś zrozumieć, co sprawia, że buty do biegania są dobre. Podobnie jak w przypadku większości rzeczy, najważniejsze przy zakupie butów do biegania jest odpowiednie dopasowanie. Dzieje się tak dlatego, że bez dobrego dopasowania buty do biegania będą niewygodne, a Ty będziesz mniej skłonny do ich noszenia. Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego dopasowania butów do biegania, takich jak długość stopy, typ łuku i szerokość stopy. Na przykład zbyt krótki but nie pozwoli stopie się rozciągnąć i będzie bardzo niewygodny. Ponadto zbyt długi but będzie wbijał się w górną lub dolną część stopy, powodując pęcherze lub ból.

Podstawy: absorpcja wstrząsów i stabilność

Amortyzacja to ilość miękkości w bucie do biegania. Im więcej amortyzacji w bucie, tym jest on bardziej miękki. Istnieją dwa rodzaje amortyzacji w butach do biegania - strukturalna i naturalna. Amortyzacja strukturalna zapewnia stabilność podczas biegu, pochłaniając uderzenia każdej stopy.

Amortyzacja naturalna zapewnia uczucie stabilności podczas biegu, dając biegaczowi przyjemne, miękkie lądowanie. Większość butów do biegania ma oba rodzaje amortyzacji, ale można spotkać się z innymi określeniami, takimi jak "air", "rigid", "EVA" itp. opisującymi amortyzację buta.

Weź pod uwagę swój styl biegania

Chociaż istnieją pewne ogólne wytyczne dotyczące wyboru butów do biegania, Twój styl biegania również będzie odgrywał ważną rolę w znalezieniu odpowiedniej pary butów. Na przykład, jeśli często stawiasz stopy na palcach, możesz wybrać buty z płaską lub minimalną piętą, podczas gdy biegacz, który często stawia stopy na pięcie, może wybrać buty neutralne. Ważne jest, aby poznać swój styl biegania, ponieważ może on posłużyć do znalezienia odpowiedniej pary butów do biegania. Na przykład, jeśli często stawiasz stopy na palcach, powinieneś szukać butów z niską lub płaską piętą.

Wybór odpowiednich butów do biegania może na początku wydawać się przytłaczający, ale przy odrobinie informacji i wysiłku może być łatwiejszy, niż myślisz. Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć przy zakupie butów do biegania, takich jak amortyzacja i stabilność, ale istnieją też ogólne wskazówki, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniej pary. Jeśli dopiero zaczynasz biegać, zalecamy zakup neutralnych butów do biegania jako pierwszej pary. Buty te są zalecane dla początkujących biegaczy, ponieważ są wygodne i łatwe w użyciu. Jeśli jesteś bardziej doświadczony i szukasz pary bardziej zaawansowanych butów, zalecamy wybór pary z niskim lub płaskim obcasem. Tego typu buty są zalecane do biegania na dłuższych dystansach, ponieważ zapewniają dobrą stabilność i amortyzację.