Kompleksowy przewodnik po biomechanice butów do biegania‍Bieganie to aktywność, która wymaga jednolitego zestawu ruchów całego ciała. Rozkrok biegacza przypomina krok skoczka; ląduje on płasko na stopie i używa pięty jako punktu obrotu, aby napędzać całe ciało do przodu. Aby biegać jak najefektywniej, biegacze muszą przyjąć właściwy chód, który obejmuje stabilne uderzenie pięty, stopę wysklepioną i uderzenie śródstopia. Buty do biegania są jednak dostępne w różnych wersjach, mają różną grubość amortyzacji, różny stopień uniesienia pięty i spadek, a także różne wzory podeszwy. Zrozumienie biomechaniki tych różnych modeli butów jest kluczem do wyboru odpowiedniego dla siebie.

Co to jest biomechanika?

Biomechanika to dziedzina nauki zajmująca się badaniem zależności między mechanicznymi właściwościami ciała a sposobem wykonywania przez nie złożonych zadań, takich jak bieganie. Skupia się ona na mechanicznych właściwościach ciała, na tym, jak te właściwości zmieniają się wraz z ciałem i jak te zmiany wpływają na wykonanie zadania. Biomateriały to materiały, z których zbudowane są żywe organizmy; typowym przykładem jest kość. Laboratorium biomechaniki to miejsce, w którym naukowcy badają właściwości mechaniczne żywych tkanek, zwłaszcza ludzkiego ciała, aby lepiej zrozumieć jego wydajność. Biomateriały podlegają wpływom swojego środowiska, na przykład na właściwości mechaniczne kości wpływa otaczająca je tkanka. Celem laboratorium biomechaniki jest badanie właściwości mechanicznych żywych tkanek z uwzględnieniem otaczającego środowiska.

Anatomia buta do biegania

Anatomia buta do biegania jest podzielona na trzy części: piętę, śródstopie i przodostopie. Pięta składa się z czubka pięty, ścięgna Achillesa i wstawki Achillesa. Ścięgno Achillesa łączy piętę z łydką, kolanem i dolną częścią pleców. Pięta jest tą częścią buta, na której biegacz ląduje i może być postrzegana jako punkt zaczepienia dla całej reszty nogi. Śródstopie składa się z łuku podłużnego przyśrodkowego, kości śródstopia, podstawy pięty i przodostopia.

Łuk podpiera stopę, umożliwiając jej rozchodzenie się w trakcie biegu. Śródstopie i podstawa pięty tworzą podstawę buta, utrzymując stopę w bezpiecznym miejscu. Przodostopie obejmuje palce, paluch, paluch koślawy i piętę. W przodostopiu mieści się masa ciała, dzięki czemu można łatwo i szybko przesuwać je do przodu.

Uderzenie pięty

Uderzenie piętą to pierwsza i najważniejsza faza chodu biegowego. Gdy stopa styka się z podłożem, pięta amortyzuje uderzenie, naciskając na nie. Jeżeli pięta oderwie się od podłoża, destabilizacji ulegnie całe ciało. Lądowanie pięty stanowi centralną część cyklu chodu. Jest to najważniejsza faza cyklu chodu, ponieważ determinuje całą resztę ruchu stopy.

Stopa ląduje na podłożu z napiętym ścięgnem Achillesa, śródstopiem tylko lekko wysklepionym i wysokim łukiem stopy. Jeśli pięta opada zbyt wolno lub zbyt szybko, wpływa to na resztę stopy. Jeśli stopa ląduje zbyt wolno, pięta wlecze się po podłożu, zmieniając kształt podeszwy i zmieniając siłę oddziaływania kroków stawianych przez stopę. Jeśli stopa zbyt szybko odrywa się od podłoża, destabilizacji ulega reszta ciała.

Uderzenie śródstopia

Drugą fazą uderzenia piętą jest uderzenie śródstopia. Stopa biegacza wywiera siłę na podłoże, naciskając na nie palcami i piętą. Śródstopie to kość, z której zbudowana jest kula stopy. Uderzenie jest jeszcze silniejsze u biegaczy, którzy noszą lekkie buty, biegają po twardych nawierzchniach lub mają wysoko wysklepioną stopę.

Podczas fazy śródstopia w cyklu chodu ciało porusza się do przodu, a pięta schodzi w dół. Śródstopie rozchyla się, a palce naciskają na podłoże, przesuwając stopę do przodu. Jest to czas, w którym stopa amortyzuje wszelkie nierówności drogi spowodowane pęknięciami lub wybojami. Jest to również czas, w którym ciało zachowuje równowagę, przesuwając środek masy.

Uderzenie przodostopia

Uderzenie przodostopia to trzecia faza chodu biegowego. Jest to moment, w którym stopa zostaje postawiona na podłożu. Siła, z jaką śródstopie uderza o podłoże podczas stawiania przodostopia, napędza biegacza do przodu. Uderzenie przodostopia jest najważniejszą częścią chodu biegacza, ponieważ jeśli zostanie wykonane nieprawidłowo, wpłynie to na resztę chodu. Podczas uderzenia przodostopia stopa odpycha podłoże do tyłu, co powoduje ruch ciała do przodu.

Łuk się spłaszcza, śródstopie prostuje, a stopa odrywa się od podłoża. Jeśli uderzenie przodostopia jest zbyt wolne lub zbyt szybkie, wpływa to na pozostałe etapy chodu. Zbyt wolne oznacza, że stopa nie odpycha się od podłoża wystarczająco mocno lub zbyt słabo. Zbyt szybkie oznacza, że stopa nie odrywa się od podłoża wystarczająco mocno lub nie odrywa się od niego wystarczająco szybko.

Amortyzacja - różnica między miękką a twardą

Amortyzacja to grubość podeszwy i ilość wyściółki na podeszwie. Cienkie podeszwy z niewielką amortyzacją lub bez niej nazywane są podeszwami miękkimi, natomiast podeszwy środkowe z większą ilością amortyzacji to podeszwy średnie lub twarde. Miękkie podeszwy są zwykle wykonane z gumy, winylu lub innych materiałów syntetycznych. Podeszwy te absorbują uderzenia, dzięki czemu biegacz czuje się bardziej komfortowo, ponieważ redukują wstrząsy powodowane przez miękkie podłoże.

Twarde podeszwy są zwykle wykonane z gumy węglowej. Podeszwy te zapewniają niewielką amortyzację uderzeń i są zwykle stosowane w najlepszych, najbardziej zaawansowanych butach do biegania. Celem butów do biegania jest znalezienie równowagi między miękkością a twardością podeszwy.

Buty z twardym spodem

Twarde podeszwy zwykle pozostają na swoim miejscu, gdy biegacz już w nich stąpnie, i nie przesuwają się. Najtwardsze części tych butów to zazwyczaj podeszwa środkowa i zewnętrzna, które są sztywne i wykonane z trwałych materiałów. Twardy, nieruchomy spód zapobiega przesuwaniu się podeszwy środkowej w górę i w dół. Dzięki temu materiał amortyzujący nie ulega spłaszczeniu i nie zmienia amortyzacji buta, co może zmienić wrażenia z biegu. Innym powodem, dla którego stosuje się twarde podeszwy, jest to, że zapewniają one większą ochronę. Im twardszy i trwalszy materiał, tym większą ochronę zapewnia. Twarde podeszwy są często używane podczas wyścigów lub biegów długodystansowych, gdzie ochrona jest kluczowa. Zapaleni biegacze mogą zdecydować się na twardą podeszwę, myśląc, że pomoże im to szybciej dotrzeć do butów. W rzeczywistości jednak większość biegaczy nie potrzebuje twardej podeszwy, ponieważ nie będą biegać na długich dystansach. Większość biegaczy będzie nosić buty przez najwyżej kilkaset kilometrów, a te kilometry nie wymagają twardej podeszwy.

But przeznaczony do biegania powinien być lekki, elastyczny, wygodny i zapewniać odpowiednią ochronę. Powinien też być odpowiedni dla typu stopy biegacza. Istnieją dwa podstawowe rodzaje obuwia, które biegacze muszą wybrać: buty szosowe i gimnastyczne. Buty szosowe są przeznaczone do biegania po drogach, zwykle mają twardą podeszwę, średnią lub twardą amortyzację i są wykonane z lekkich materiałów. Zazwyczaj są wykonane ze skóry lub materiałów syntetycznych. Miejsca na śródstopiu i przodostopiu powinny być wzmocnione. Strefa palców powinna być wystarczająco szeroka, aby umożliwić rozstaw palców, a rozstaw palców powinien wynosić co najmniej 10 stopni. Buty gimnastyczne są przeznaczone do biegania po podłodze w sali gimnastycznej, zazwyczaj mają miękką podeszwę i niski lub średni poziom amortyzacji. Zwykle są wykonane ze skóry lub płótna. Przednia część stopy powinna być wzmocniona. Część śródstopia i pięty powinna być wykonana z materiału gumowego.

Bieganie to aktywność wymagająca spójnego zestawu ruchów całego ciała. Rozkrok biegacza przypomina krok skoczka: ląduje on płasko na stopie i używa pięty jako punktu obrotu, aby napędzać całe ciało do przodu. Aby biegać jak najefektywniej, biegacze muszą przyjąć prawidłowy chód, który obejmuje stabilne uderzenie pięty, stopę wysklepioną i uderzenie śródstopia.