Jak biegać zimą: Pokonywanie największej przeszkodyKiedy na zewnątrz panuje straszna pogoda, Twoja rutyna biegowa wydaje się nie tak zachwycająca. Możesz mieć pokusę, aby porzucić swoje buty do biegania aż do wiosny. Ale przy odrobinie motywacji i pracy przygotowawczej, możesz kontynuować swoją rutynę, a nawet cieszyć się sezonem. Każdy wie, że zima to najtrudniejszy czas w roku, aby zachować sprawność. Jest zimno, ciemno i jest mniej godzin dziennych. Co więcej, deszcz, śnieg i lód sprawiają, że bieganie na zewnątrz jest bardziej niebezpieczne niż o jakiejkolwiek innej porze roku. Jeśli jednak uda Ci się pokonać początkowe wyzwania w postaci zmarzniętych palców, mokrych włosów i warstw przesiąkniętych potem ubrań - nie wspominając o zapachu palących się kominków w każdym domu - zima ma też swoje zalety.

Dlaczego warto biegać w zimie

Istnieje wiele powodów, aby zachować bieganie w zimie, niektóre z nich zostały przedstawione poniżej.

  • Jeśli jesteś poważnym sportowcem, możesz wykorzystać ten czas, aby poprawić swoją szybkość i wytrzymałość. Możesz również chcieć popracować nad techniką i nauczyć się nowych ruchów, takich jak krok płotkarski czy ruchy ramion.
  • Dla tych, którzy chcą wzmocnić swoje nogi lub pracować nad kondycją, bieganie w zimie jest znacznie lepsze niż korzystanie z bieżni w pomieszczeniach. Możesz faktycznie zobaczyć, jak pracuje twoje ciało, jakich mięśni używasz, jak wygląda twoja forma i gdzie możesz popełniać błędy. Nie możesz tego zrobić z bieżnią.
  • Kiedy twój metabolizm jest wolniejszy w chłodniejszych temperaturach, masz mniejsze szanse na przybranie na wadze.
  • Dużo łatwiej jest zachować gibkość i kondycję przez zimę, jeśli się biega, w przeciwieństwie do siedzenia w środku na kanapie i oglądania telewizji. - Bieganie w zimie wyciągnie Cię z domu i rozjaśni Twój nastrój oraz zwalczy sezonową depresję. Może to również pomóc w poprawie nastroju i zwalczaniu samotności, ponieważ zima to bardzo izolująca pora roku.

Wykorzystaj siłę

Zima to idealny czas na zwiększenie swojej wytrzymałości i szybkości. Gdy temperatura spada, zauważysz, że powietrze staje się rzadsze i szybciej Cię męczy. To świetna wiadomość dla biegaczy, bo pomoże Ci zwiększyć pojemność płuc i przyspieszy Twój metabolizm, co jest kluczowe dla utraty wagi. Szybszy metabolizm zapobiega również przybieraniu na wadze, co jest niezwykle pomocne, gdy postanowienia noworoczne wymagają zrzucenia kilku kilogramów.

Aby zwiększyć swoją szybkość, spróbuj wykonać sprinty na wzgórzu. Znajdź pobliskie wzgórze (lub schody na stadionie) i wbiegnij na nie tak szybko, jak potrafisz, a następnie z powrotem zejdź na dół lub pobiegnij. Powtórz to 10 razy lub do momentu, gdy zabraknie Ci tchu, by kontynuować.

Jak zaradzić sztywności mięśni

Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się zimowi biegacze, są sztywne mięśnie i stawy. Możesz tego uniknąć, rozciągając się przed i po swoim biegu. Możesz też założyć rękawiczki, aby rozgrzać dłonie, dzięki czemu łatwiej rozciągniesz palce.

Pamiętaj o rozciąganiu łydek, ścięgien, quadów, ramion i pleców. Powinieneś także spróbować włączyć do swojej rutyny kilka pozycji jogi.

Staraj się biegać po bardziej miękkich powierzchniach, takich jak ścieżki, szlaki i drogi gruntowe, ponieważ pomoże to zapobiec urazom.

Rozjaśnij swój nastrój i zwalczaj sezonową depresję

Bieganie od dawna kojarzy się z leczeniem depresji sezonowej. Chociaż nie może magicznie podnieść twojego czarnego nastroju, może pomóc ci poczuć się lepiej. Ćwiczenia to świetny sposób na podniesienie nastroju, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy dni są krótsze, pogoda jest chłodniejsza i jest mniej okazji, aby wyjść na zewnątrz.

Ćwiczenia uwalniają endorfiny, czyli hormony szczęścia, które pomagają czuć się dobrze. To może pomóc poczuć się mniej odizolowany, zbyt, co jest częstym problemem w miesiącach zimowych, kiedy ludzie mają tendencję do pozostania w domu więcej z powodu zimnej pogody.

Bieganie jest łatwe do dopasowania do swojego harmonogramu, dostępne w dowolnym miejscu i nic nie kosztuje, więc nie ma powodu, aby tego nie robić.

Utrzymuj zdrową wagę

Wiele osób przybiera na wadze w miesiącach zimowych, kiedy spędzają więcej czasu w pomieszczeniach i ich metabolizm zwalnia. Jeśli biegasz regularnie, jest to mniej prawdopodobne.

Regularne bieganie pomoże Ci spalić zimowe kalorie i utrzymać aktywny metabolizm, co ułatwi Ci utrzymanie zdrowej wagi. Jeśli próbujesz schudnąć, bieganie jest świetnym sposobem, aby to zrobić.

Jeśli jesz tyle samo co zwykle i ćwiczysz, ale nie tracisz wagi, twój metabolizm może być zbyt wolny. Spróbuj zwiększyć czas lub intensywność ćwiczeń, aby podkręcić swój metabolizm i pomóc Ci schudnąć. Możesz również spróbować jeść mniejsze posiłki w ciągu dnia zamiast trzech dużych posiłków, co pomoże Ci schudnąć.

Pomimo wszystkich swoich wyzwań, zima to wspaniały czas na bieganie. Pomoże Ci zachować sprawność i zdrowie przez cały rok, poprawić swoją szybkość i wytrzymałość, pozostać elastycznym i gibkim, rozjaśnić swój nastrój i zwalczyć sezonową depresję oraz utrzymać zdrową wagę. Załóż więc buty do biegania i ogarnij zimę z takim samym entuzjazmem, jak w wiosenny dzień.