Jak bieganie wpływa na mięśnie: Poradnik jak zapobiegać kontuzjomJeśli dopiero zaczynasz biegać, możesz być nieco zdenerwowany tym, jak to wpłynie na Twoje ciało. Czy to sprawi, że będziesz nieporęczny? Czy spowoduje problemy z kolanami? A co z niesławnym runner's high i jak to dokładnie działa...tego typu rzeczy. Cóż, nawet jeśli bieganie nie jest tak łatwe, jak się wydaje, ma kilka niesamowitych korzyści dla twojego ciała i umysłu. Bieganie to łatwy sposób, aby schudnąć i pozostać w formie. Bieganie również spala kalorie szybciej niż prawie każde inne ćwiczenie. Jeszcze lepiej jest fakt, że bieganie może być wykonane w dowolnym miejscu o każdej porze dnia - nawet jeśli oznacza to pierwszą rzecz rano przed pracą lub po pracy w dniu pełnym stresu. Jeśli więc jesteś gotowy, by zacząć biegać, oto kilka rzeczy na temat biegania i jego wpływu na mięśnie, które naszym zdaniem powinieneś wiedzieć przed wyruszeniem w drogę.

Mięśnie, które spalają tłuszcz i budują wytrzymałość

Ćwiczenia aerobowe mogą pomóc w spalaniu tłuszczu i budowaniu wytrzymałości. Jest to forma ćwiczeń z obciążeniem, która zwiększa tętno i oddychanie, aby poprawić zdrowie układu krążenia. Ćwiczenia aerobowe to czynności, które wykorzystują duże grupy mięśni, wymagają tlenu do produkcji energii i powodują szybsze pompowanie serca.

Niektóre ćwiczenia aerobowe obejmują: jogging, szybki marsz, jazdę na rowerze, taniec, pływanie w basenie lub oceanie, grę w tenisa podwójnego lub squasha w singli. Niektórzy ludzie wykonują ćwiczenia aerobowe przez 30 minut na raz, podczas gdy inni robią to przez 20 minut trzy razy w tygodniu.

Bieganie to trening całego ciała, co oznacza, że pracuje wszystkie Twoje mięśnie, a zwłaszcza większe mięśnie nóg. Bieganie pomaga wzmocnić Twoje mięśnie czworogłowe, ścięgna, pośladki i łydki, czyli mięśnie ud, które pomagają Ci biegać. Wzmocnienie tych mięśni nie tylko zwiększa Twoją wytrzymałość, ale także pomaga zapobiegać kontuzjom.

Silniejsze mięśnie nóg mogą również pomóc poprawić Twoją postawę i zapobiec bólom pleców. Wiele bólów pleców może być spowodowanych przez słabe mięśnie bioder i pośladków, więc wzmocnienie tych mięśni może pomóc w zapobieganiu bólom pleców. Silne mięśnie nóg pomagają również w utracie wagi, ponieważ organizm spala więcej kalorii podczas ich pracy niż w stanie spoczynku.

Bieganie dla utraty wagi i utrzymania zdrowego ciała

Spójrzmy prawdzie w oczy - bieganie to doskonały sposób na spalanie kalorii. Możesz spalić do 500 kalorii w ciągu godziny biegania, lub możesz wziąć spokojny spacer, który spala około 150 kalorii w ciągu godziny. Ogólnie rzecz biorąc, bieganie jest świetnym ćwiczeniem dla utrzymania zdrowej wagi.

Jeśli utrata wagi jest Twoim głównym celem, ważne jest, aby pamiętać, aby jeść zdrową dietę wraz z bieganiem. Jedzenie zrównoważonej, zdrowej diety o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów pomoże Ci schudnąć. Bieganie może również pomóc utrzymać zdrowe ciśnienie krwi, a także może pomóc w zapobieganiu chorobom serca, cukrzycy typu 2 i osteoporozie.

Jak bieganie wpływa na Twoje stopy i kolana

Ćwiczenia budujące mięśnie, takie jak bieganie, są pomocne w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń stóp. Mogą one pomóc w zapobieganiu bólom stóp, w tym plantar fasciitis i opadających łuków. Bieganie może również pomóc w leczeniu różnych chorób stóp, takich jak bunions i nagniotki. Bieganie może zwiększyć nacisk na podeszwy stóp i może zwiększyć ryzyko rozwoju choroby stóp zwanej plantar fasciitis.

Jeśli w przeszłości miałeś problemy z kolanami, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem programu biegowego. Osoby, które doznały urazów kolan, mogą potrzebować podjąć kroki zapobiegawcze przed rozpoczęciem programu biegowego. Jeśli masz normalne kolana, bieganie jest ogólnie uważane za bezpieczne. Należy jednak pamiętać o rozciąganiu mięśni przed i po biegu, aby zminimalizować ryzyko kontuzji.

Kiedy biegasz, Twoje ciało uwalnia endorfiny. Są to substancje chemiczne, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwy i spokojny. To dlatego wiele osób zgłasza, że po biegu czuje się zrelaksowana i szczęśliwa. Endorfiny uwalniane podczas biegania są również odpowiedzialne za to, że Twoje ciało odczuwa mniejszy ból.

Bieganie oferuje wiele takich samych korzyści jak inne ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie czy jazda na rowerze, w tym poprawę zdrowia serca, utratę wagi i redukcję stresu. Bieganie jest również stosunkowo niedrogą formą ćwiczeń, ponieważ nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu i możesz to robić niemal wszędzie.

Ale czekaj, jest tego więcej!

Jeśli chcesz spróbować innego rodzaju biegania, zawsze możesz spróbować treningu interwałowego lub treningu szybkościowego. Trening interwałowy to naprzemienne wykonywanie krótkich serii ćwiczeń o wysokiej intensywności z krótkimi okresami odpoczynku. Trening szybkościowy to bieganie w szybkim tempie na długim dystansie. Innym świetnym sposobem na urozmaicenie i utrzymanie ekscytującej rutyny biegowej jest wypróbowanie różnych nawierzchni. Bieganie po ścieżce, szlaku lub trawiastym polu oferuje inne doświadczenia niż bieganie po chodniku lub torze.

Istnieje również wiele różnych aplikacji i stron internetowych, które zapewniają różne wyzwania biegowe, gdzie można konkurować z innymi biegaczami i śledzić swoje postępy w czasie. Wybór celu, takiego jak wyścig lub wyzwanie, które ma określoną datę końcową, może pomóc uczynić Twoją rutynę biegową bardziej interesującą i ekscytującą.