Najlepsze akcesoria do biegania dla Twoich potrzeb treningowychNie potrzebujesz wiele, aby zacząć biegać, ale jeśli chcesz to robić częściej i dłużej, inwestycja w odpowiednie akcesoria może zrobić wielką różnicę. Sprzęt do biegania może być kosztowną propozycją, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz, ale na szczęście istnieje kilka przystępnych opcji. Niektóre z tych produktów mogą na pierwszy rzut oka wydawać się niepotrzebnymi ekstrawagancjami, ale z czasem pomogą Ci stać się sprawniejszym i szczęśliwszym biegaczem. Odpowiednie akcesoria zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo podczas treningu i sprawią, że drobne bóle nie przerodzą się w coś gorszego.

Wybierz dobre buty

Nowe buty do biegania mogą zrobić ogromną różnicę w Twoim treningu. Ważne jest, aby wymienić buty po 400-500 milach biegu, ponieważ ich właściwości amortyzujące zaczynają się zużywać i powodują uszkodzenia kolan. Możesz zastosować zasadę kciuka, która mówi, że powinieneś wymienić buty do biegania, jeśli zauważysz, że wewnętrzna strona podeszwy buta jest zużyta do tego samego poziomu co zewnętrzna. Możesz również przetestować swoje buty do biegania, stojąc na twardej powierzchni z kilkoma kawałkami papieru na podłodze, które są tego samego koloru co Twoje buty do biegania. Po kilku minutach sprawdź, czy papier nie został starty przez Twój but, co świadczy o tym, że Twoje buty do biegania są zużyte.

Szorty do biegania

Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, rajstopy lub szorty do biegania pozwalają na bieganie w pomieszczeniach w zimie i mogą pomóc w poprawieniu wyników. Są one szczególnie dobre dla biegaczy ze złym krążeniem, ponieważ zapewniają dodatkowe ciepło, które nie schodzi z maski lub rękawiczek. Są one również pomocne, jeśli biegasz w gorącym klimacie, ponieważ utrzymują cię w chłodniejszym stanie niż szorty lub spodnie dresowe.

Jeśli planujesz biegać w szortach, upewnij się, że wybierzesz parę wykonaną z materiału odprowadzającego wilgoć. Ta tkanina pomoże Ci pozostać suchym i pomoże zapobiec pęcherzom podczas biegu.

Urządzenia do planowania i śledzenia trasy

Urządzenie śledzące bieg jest świetnym narzędziem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych biegaczy. Niektórzy robią to, aby rywalizować z przyjaciółmi, a inni lubią śledzić transformację swoich ciał w wyniku treningu. Istnieje wiele opcji do wyboru, ale jednym z najbardziej popularnych urządzeń jest tracker aktywności z monitorem fitness.

Jeśli poważnie myślisz o śledzeniu swoich postępów, możesz zainwestować w monitor tętna, który pozwoli Ci śledzić tętno podczas biegu. Dzięki temu będziesz mógł trenować z odpowiednią intensywnością, co jest niezbędne do osiągnięcia celów fitness.

Wałki piankowe do masażu mięśni

Wałek piankowy to długie, cylindryczne urządzenie używane do samodzielnego uwalniania mięśni (SMR), które może pomóc rozluźnić mięśnie i zmniejszyć bóle, szczególnie po długim biegu lub intensywnym treningu. Jest to w zasadzie gigantyczny, squishy foam roller, którego używasz do samodzielnego masażu. Jest to coś, co robią prawie wszyscy poważni biegacze, zwłaszcza po długim lub ciężkim biegu. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz nie być zaznajomiony z foam rollingiem, ale jest to zdecydowanie coś, czego powinieneś się nauczyć. Możesz także kupić niektóre wałki piankowe, które mają wbudowaną aplikację na smartfony, która pomoże Ci poprowadzić proces.

Kamizelka lub kurtka do biegania

Jeśli planujesz biegać w chłodniejsze dni, kamizelka lub kurtka do biegania pomoże Ci zachować ciepło i komfort podczas biegu. Kamizelki mają wiele kieszeni, co jest pomocne, jeśli lubisz słuchać muzyki podczas biegu i nie chcesz nosić ze sobą telefonu. Podczas gdy kurtka do biegania jest pomocna dla ciepła, może również pomóc w odbijaniu promieni słonecznych, utrzymując Cię w chłodniejszym miejscu w gorący dzień. Jeśli biegasz w zimie, kamizelka lub kurtka do biegania również zapewni Ci ciepło, gdy będziesz na trasie.

Słuchawki

Każdy ma swój ulubiony rodzaj muzyki, ale jeśli chcesz biegać na dłuższych dystansach, możesz spróbować słuchać podcastów lub audiobooków. Audiobooki są świetne dla biegaczy długodystansowych, ponieważ zapewniają odwrócenie uwagi od monotonności biegu, a jednocześnie pozwalają zwiększyć poziom sprawności fizycznej. Słuchawki są przydatne, ponieważ zapobiegają słyszeniu Twojej muzyki przez innych biegaczy. Jeśli biegasz na zewnątrz, jest to pomocne dla innych i dla Ciebie, ponieważ wiatr i ruch uliczny mogą utrudniać słyszenie Twojej muzyki.

Jeśli lubisz słuchać muzyki podczas biegania, możesz zainwestować w parę słuchawek z redukcją szumów. Pomogą one zablokować inne dźwięki i pozwolą Ci skupić się na muzyce.

Zestaw do pielęgnacji stóp

Dobry zestaw do pielęgnacji stóp może pomóc Ci uniknąć bólu i kontuzji stóp. Taki zestaw powinien zawierać kąpiel do stóp, obcinacz do paznokci, pilnik do stóp i smar do stóp. Jeśli Twoje buty do biegania są całkiem nowe, możesz zapobiec bólowi stóp mocząc stopy w kąpieli z ciepłą wodą i solą Epsom przed biegiem. Pomoże to rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Jeśli zauważysz jakieś bolące miejsca na stopach, połóż na nich trochę smaru do stóp, aby pomóc złagodzić ból. Możesz również użyć pilnika do stóp, aby pomóc usunąć nadmiar nagromadzonych na stopie substancji, które mogą być przyczyną bólu.

Podsumowanie

W skrócie, jeśli chodzi o bieganie, nie potrzebujesz wiele w drodze sprzętu. Wszystko, czego naprawdę potrzebujesz to para butów do biegania i jakiś rodzaj odzieży, która ochroni Cię przed żywiołami. Poza tym jednak istnieje kilka akcesoriów do biegania, które mogą pomóc Ci stać się lepszym biegaczem i zachować zdrowie. I choć mogą wydawać się niepotrzebnymi ekstrawagancjami, to zdecydowanie warto w nie zainwestować.